Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Prizezinylka.czhttps://www.prizezinylka.czProdej přízí k ruční výrobě hraček a oděvů
Ochlazovače vzduchuhttps://ochlazovace-vzduchu.pageride.czOchlazovače vzduchu - nejlepší pro tento rok. Jak vybrat ochlazovač vzduchu? Jednoduše. Přečtěte
LS.NOVINKY E-SHOP PRODEJ PC HERhttps://www.ls-novinky-eshop.czProdej zemědělského simulátorů Farming simulátor

Vybudován: před rokem 1434
GPS souřadnice:  50.3478339N, 13.0452625E

Hrad Himlštejn stál na strmém a zalesněném vrcholku čedičového kužele, vysoko nad údolím Pekelského potoka, ústícího pod Stráží nad Ohří do řeky Ohře. Území, na němž stojí zříceniny hradu Himlštejna, patřilo do r.1357 klášteru postoloprtských benediktinů a bylo spravováno z řádového proboštství v Boči, potom náleželo ke statku Hornímu Hradu (Hauenštejn). Hrad vybudoval zřejmě před r.1434, kdy je o něm první zmínka, Vilém z llburku na části hornohradského statku, kterou pravděpodobně převzal od míšeňského šlechtice Štěpána z Kobrshainu. Když Ilburk získal před r. 1437 i zbývající část Horního Hradu s tamním hradem, obýval Himlštejn jen purkrabí. Oba hrady prodal Vilém z Ilburku před r. 1454 saskému rytíři Jindřichovi z Weidenu. Ale už od r. 1470 na nich vládl Hylprant Satanéř z Drahovic.
Kolem r.1494 se jeho synové Oldřich a Václav o pozůstalost po otci rozdělili. Oldřich dostal Himlštejn, který před r. 1497 přestavěl. Jeho potomci prodali hornohradské panství s Himlštejnem v r. 1528 Jindřichu Šlikovi z Holejče. Jindřichův syn Kašpar, který držel Himlštejn od r. 1543, na hradě nebydlel, takže se v r. 1574 uvádí jako pustý. Obnovil jej teprve Kašparův vnuk Bedřich Šlik, pán na Plané a Horním Hradě, nejvyšší mincmistr. V r. 1588 prodal statek Himlštejn s hradem Šimonovi Ungnadovi ze Sonneku a ten r. 1592 Kryštofu z Fictumu a na Klášterci, k němuž byl pak natrvalo připojen.

Cesta ke hradu vede kolem někdejšího ovčína a bývalého thunovského hospodářského dvora. Na hradišti se zachoval zbytek předhradí, základy první hradní brány, část hradební zdi spojující tuto bránu s druhou, menší branou, půdorys nádvoří se zbytky zdí bývalých budov, z nichž doposud vyniká mohutná kvadratická stavba paláce, situovaného vedle hlavní brány.

Pokud se vydáte na Himlštejn, vozidlo můžete zanechat ve Stráží nad Ohří a dál se vydat pěšky. Je to pořádnej tříkilometrovej zápřah stále vzhůru, ale v cíli je výhled úžasný. Ze zříceniny se zachovalo opravdu velmi málo, dvě brány, propadený sklep a kus zdi a na vrcholu kopce ještě můžete najít základy zříceného paláce, nebo věže.

Hodně štěstí při výšlapu.

Nafoceno: červenec 2016

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah