Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.

Vybudována: r.1978
Opuštěna: r.1993
GPS souřadnice: 50°4'8.767"N, 12°34'56.557"E

Opuštěná vojenská raketová základna se nachází severně od bývalé obce Smrkovec, na vrchlku hory Kozák. Tehdejší vojenský prostor zde dosud připomínají rozpadající se budovy tehdejšího hotovostního palebného stanoviště protivzdušné obrany státu (PVOS) nedaleko bývalé obce. Jen kousek od vrcholu Kozák armáda vybudovala menší raketovou základnu pro zajištění obrany. Vybudována byla v roce 1978 a jednalo se o palebné stanoviště 12. protiraketového pluku z Mariánských Lázní – Klimentova. Po roce 1991 byl tento pluk převeden do 20. motostřelecké divize Karlovy Vary a následně do 20. protiletadlového pluku, součásti 3. divize PVOS Žatec. Jednotka měla ve výzbroji rakety PLRK KUB 2K12 (v kódu NATO SAM SA-6 Gainfull). Celkově se ve zdejších kasárních nacházelo průměrně 40 vojáků stálé služby. Během celkových reorganizací armády v roce 1993 byl pluk nakonec zcela  zrušen. Vojska tato místa opustila a objekt od té chvíle už jen beznadějně chátrá. 

Nafoceno: březen 2016

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah