Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.

Postaven: rok 1887
Nadmořská výška: 802 m
GPS souřadnice: N°49.98889   E°12.72500

Na Polomu (802 m) postavil polesný Heinrich Reiniger v roce 1887 kavárnu Alm. Reiniger však nezůstal dlouho majitelem a snad ani neměl od počátku takové úmysly. Kavárnu Alm prodal 31.srpna 1893 manželům Oswaldu a Hildegardě Buxbaumovým. Kavárna Alm vznikla původně jako přízemní budova.

17. září 1913 prodávají Alm Buxbaumovi novým majitelům manželům Ferdinandovi a Friederice Löschnerovým. Ti kavárnu přestavěli na patrový Hotel Alm zavedli elektřinu, telefon, ústřední topení a vlastní vodárnu. Löschnerovi v třicátých letech byli i majiteli sousední kavárny Sennhof (Beskyd). Löschnerovi kolem roku 1928 přistavěli u Almu postranní budovy a zůstali majiteli do roku 1945, do jejich vysídlení.

Koncem léta 1937 navštívil Alm nový prezident ČSR dr. Eduard Beneš. Nebyl jediným panovníkem v kavárně. Už v dávnější době před třiceti lety anglický král Eduard VII. zde poseděl. Mnohokrát se objevoval na nedalekém golfovém hřišti, které sám otevíral v roce 1905. Uvádí se, že na Almu se zastavil i španělský exkrál Alfons XIII. před druhou světovou válkou, ale není to ověřeno.
Brzy po roce 1945 se objevuje nové jméno domu - Hotel Polom a uvádí se jako hotel 2.třídy, který má k dispozici 20 lůžek. Dolní kavárna má rovněž nový název slovenský Bezkyd. V obou domech byli národní správci do roku 1948. Později se stávají oba domy domovy důchodců. Tak sloužily v dalších desetiletích pro generace důchodců z města i z celého kraje. Přezimování v nich - v této vysoké poloze - asi nebylo pro důchodce jednoduché. Zvláště dolní Beskyd, který byl dřevěný, neposkytoval dostatek tepla. Přesto tu důchodci vydrželi až do roku 1995, pak byly oba domovy vyklizeny a zůstaly opuštěny. Brzy nato byly oba objekty - Polom a Beskyd - totálně zpustošeny a vykradeny podobně jako hotel Kamzík. Později byly odprodány do soukromého vlastnictví. Opuštěná zůstala i lesní kaple, o kterou se velmi pečlivě důchodci starali a která jim mnohokrát posloužila.
( zdroj: Hamelika )

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah