Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.

První zmínky o obci:  1370
Zánik obce:               1945
Nadmořská výška:     684 m
Počet obyvatel/domů: 300/40
GPS:  50°4´13.89´´N    12°38´50.41´´E

Původní pojmenování obce je odvozeno od osobního jména Bero (později Perl) a znamenalo tedy Perlova hora. Podle pověsti byl název odvozen od výskytu granátů, nazývaných perly. Český název Lazy byl stanoven v roce 1948 a vyjadřuje polohu obce na svahu nebo na stráni. Lazy jsou prvně zmiňovány v seznamu leuchtenberských lén z období kolem roku 1370. Do roku 1850 patřily ke statku Žitná, který byl v té době v držení rodu Junker Bigatto. Od roku 1850 byly samostatnou obcí.
V Horních Lazech se zachovala alespoň malá část původní zástavby, Dolní Lazy již připomíná vedle zarůstajících a z části podmáčených základů domů pouze výklenková kaplička obnovená v roce 1999.
V Horních Lazech stávala od roku 1864 škola. Nová dvojtřídní škola byla postavena v roce 1905 a stojí zde dodnes. Naproti škole bylo pekařství a vedle něj pomník obětem 1. světové války.
V Lazech působil od roku 1893 spolek dobrovolných hasičů, od roku 1922 mužský pěvecký spolek ,,Waldheimatsang,, , později vzniklo ochotnické divadlo a německý ,,Turnverein,,.
V Dolních Lazech stávaly železné hamry. Na místě jednoho z nich byla později postavena jednotřídní škola. Na potoce Velká Libava stál mlýn na mouku, o kousk dál dvě pily. Pily zpracovávaly především dřevo pro hnědouhelné doly v sokolovské pánvi.
V Dolních Lazech působil spolek dobrovolných hasičů, pěvecký sbor a byla zde i kapela, jejíž jádro tvořil J.Jäger a Stingl. Pošta a kostel byly ve Smrkovci.

Zkázu obce znamenalo začlenění do vojenského újezdu.

Nafoceno: Duben 2016

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah