Zanikleobceobjekty

Navigace
Reklamní sdělení
Dogsport - nejen pro psí sportovhttps://www.dogsport.czNabízíme specializovaný sortiment nejen pro psí sportovce. Zakázkovou výrobu, poradenství.
Zlatnictví Helenahttps://www.zlatnictvihelena.czprodej šperků ze zlata a stříbra,výroba na zakázku ,snubní a zásnubní prsteny, diamantové šperky
Metal ART Jackob Sochyzkovu.cz https://www.sochyzkovu.czVýroba na zakázku i dle foto. Exkluzivní umění ČR auta-motorky-dekorace-postavy-sci-fi-zvířata

Zánik obce: 1950-1960
Současný stav: zničena zcela - zbývá jeden dům a torzo věže tvrze
GPS: 50.101925 N   12.254798 E

Vesnice Pomezná ležela asi 9 km zsz. od Chebu na levém břehu Ohře, dnes zde začíná přehrada Skalka. Současné jméno je novodobé, ves se vždy jmenovala Markhausen. České jméno ani neměla. Šlo o menší osadu Chebska, ve třicátých letech tu žilo něco málo přes 200 německých obyvatel. Ti byli po roce 1945 odsunuti, konec vsi znamenalo zřízení hraničního pásma v 50. letech.

Osada vznikla asi ve 14. století, patrně současně se zdejší tvrzí která ležela v její západní části. Ta byla koncem 17. století přestavěna na mlýn. Objekt byl ještě ve 20. století obydlen, po roce 1945 zpustl a dnes z něj zůstává pouze torzo hranolové věže, přilehlá stavení zanikla beze zbytku.

Kromě věže se ze vsi dochoval pouze jeden dům, dnes rekreační objekt. Ostatní zástavba zmizela, mj. i kvůli přehradě a kvůli bývalé velké pískovně, která pohltila východní část vsi.

„Když člověk prochází místy, kde v minulosti stávaly zemědělské usedlosti, je to zvláštní pocit. V řece stojí řada kamenných pilířů bývalého mostu, o kus dál v lese rostou třešně, jabloně, angrešt a rybíz. Na řadě míst jsou stále znatelné hromady suti a když kopnete do země, vyvalí se zbytky staveb a střepy.

Nafoceno: Březen 2016

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah