Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Káva Harmoniehttps://www.kavaharmonie.czkáva pražená prodej, prodej kávy z celého světa, dovoz kávy, světle pražená káva, od farmářů
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Zánik obce: 1945 - 1950
Počet obyvatel / počet domů:  r.1930 -  43 domů a 233 obyvatel
GPS souřadnice: 50.09412 N   12.58433 E

Kolonizační vesnice Studánka (Schönbrunn) se rozkládala v kotlině mezi vrchy Slavkovského lesa, které v jejím blízkém okolí vystupují do výše kolem 650 metrů. V první písemné zmínce z roku 1311 se hovoří o jakémsi Tautu ze Schonprunu, který byl zemským soudcem v Chebu.
V okolí vesnice se pěstoval chmel, a pokud měli poddaní přebytky obilí, prodávali je do Sokolova. Po zrušení vojenského pásma převzaly zdejší půdní a lesní fond Sdružené zemědělské a lesní závody, národní podnik Kynžvart a v sousedství zaniklé vesnice byla vybudována rozlehlá čtyřsethektarová obora Studánka pro daňky a muflony.

Název obce byl odvozen od její polohy u krásného pramene nebo studánky. Český název stanovený v roce 1947 tento význam pojmenování zčásti zachoval. Tehdy se vybíralo z těchto názvů: Šumná, Studničky a Studánka.
Většina obcí v okolí získala svou samostatnost v roce 1850, ale Studánka byla v letech 1850 – 1886 připojena jako osada ke Kamennému Dvoru. Teprve roku 1886 se konečně i jí podařilo osamostatnit a tou zůstala až do roku 1945.

K obcí náležela řada mlýnů na Libavě: Hallerův (Hallermühle), Hergetův (Hergetmühle) a Kreinhoferův (Krainhofer Mühle). Dále zde byla lisovna oleje, myslivna a hostinec.

Dnes ze Studánky nezbylo téměř nic, jsou zde jen pastviny a osamělý dům zemědělce. Část katastru obce byla začleněna do obory pojmenované Studánka. V oboře běhají hlavně daňci a mufloni. Dodnes se v bývalém centru obce zachoval pomník obětem 1. světové války, avšak bez desky se jmény padlých. Za obcí při polní cestě stávala Boží muka a výklenková kaplička dochovaná dodnes. 

Osudovým se obci stal Vojenský výcvikový prostor Prameny, do něhož byla začleněna. Po jeho zrušení v r. 1954 byly zchátralé domy zničeny úplně.

Nafoceno: Duben 2016

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah