Zanikleobceobjekty

Menu
Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Výstavba: rok 1960
Zánik: rok 1997
GPS souřadnice: 50.4268517N, 13.1049297E

Výstavba dolu začala v roce 1960 a první železnou rudu vytěžili horníci o osm let později. Mezi lety 1968 a 1992, kdy byl Důl Měděnec v provozu, z něj vyjelo přibližně 2,7 milionů tun rubaniny, což představuje asi 936 tisíc tun železa. 

Od roku 1982 se tu také z doprovodného chalkopyritu vyráběl měděný koncentrát s celkovým vyseparovaným obsahem 323 tun mědi a 807 kg stříbra.
Pro ilustraci kvality zdejších surovin - od roku 1987 do roku 1992 odebíral měděneckou magnetitovou drť z nejkvalitnější železné rudy podnik Výstavba jaderné elektrárny Temelín, který ji používal k výrobě těžkých betonů.

Důvodem ukončení těžby bylo vyčerpání ložiska rudy. I tak se Důl Měděnec stal posledním železnorudným dolem v Česku. O velikosti dolu pak svědčí skutečnost, že v době ukončení těžby tu mělo práci 184 lidí, ovšem průměrný stav v předcházejících rocích byl podle Wikipedie 265 zaměstnanců.
Dobývací prostor tvořilo pět ložisek magnetitu, byť se těžilo jen ve třech. Průzkumná jáma jen na ložisku jménem Kovářská měla až neuvěřitelný půlkilometr hloubky.
Roku 1994 Důl Měděnec získala společnost Garmica, jejíž lidé se tu pídili po granátech a slídě, ovšem pro nízký odbyt a následné finanční potíže musela i Garmica těžbu v roce 1997 ukončit. V následujícím roce přestala být odčerpávána spodní voda a důl byl zatopen.

Důl měl několik architektonických specifik, například místo vysokých ocelových konstrukcí s typickými koly zde stále stojí betonové dvojvěží. Na vyšší věž byla nasazena obří kostka, ve které jsou soustředěny veškeré technologie. Zařízení je už ale zrezivělé a porostlé mechem.

Současné fotografie pořízeny 20.10.2018

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah